mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

gold is called king of metals​
There are two quarts of liquid in this container. What is the capacity of this container? A. 1 cup B. 1 pint C. 1 quart D. 1 gallon
789×182÷6278×435=? What is the answer?
SAT scores probability 1​
Mario collects seashells and sells them to tourists. The function s(t) approximates how many seashells Mario collects per hour. The function W(h) represents the
Suppose Sam's Shoe Co. makes only one kind of shoe, which sells for $50 a pair. If they sold 500,000 pairs of shoes, and had a total cost of $1,000,000, what wa
You raise me up lyrics​
When interest rates fall a. firms want to borrow less for new plants and equipment and households want to borrow less for homebuilding. b. firms want to borrow
Hemophilia is an X-linked trait caused by the allele h. About 1 in 10,000 males (0.0001) has hemophilia. The frequency of the h allele in males is therefore ___
Imagine that a space probe could be fired as a projectile from the Earth's surface with an initial speed of 5.52 104 m/s relative to the Sun. What would its spe