harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Over-using an aquifer can lead to subsidence. which other hazard would most likely be exacerbated by this subsidence?
Inverse of y equals 12 to the x
Bob and Dave go to PizzaScoff. Starting with 35 pizzas, Bob eats 6 4/5 pizzas and Dave eats 8 1/3 pizzas. How many are left?
John works in the Sales and Marketing group. Why does his group need to interact with operations management to plan the launch of a new product? -Operations man
which of the following terms is BEST defined as "spreading information about candidates and policies in the community"A. networkingB. canvassingC. pledgingD. po
What Is Another Name For Lane D In The Diagram? C.) A Positive Control (Apex) (^∇^)
HELLO. I NEED HELP ON A HANDFUL OF QUESTIONS. PLEASE HELP. ​
Can someone plz help with inequalities. PLZ EXPLAIN!!! Just everything to do with them. Thanks
Solve for x please and quick please
Which is the value of this expression when j=-2