39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Heeeellpppp Brainliest! reward!
Two objects are moving at equal speed along a level, frictionless surface. the second object has twice the mass of the first object. they both slide up the same
Why did scientists agree to use one system of measurement
what is the value of f (x) = 1/2 x + 5 when x=4
What is the median of the following set of numbers? 15, 12, 18, 17, 13, 12, 12, 14, 15, 19
How did woodrow wilson retreat on civil rights?
genes determine a person's eye color by coding for ____that affect eye color
Giving 30 points to whoever helps me.Fasttttt and no wrong answers.
Two plates of equal density form mountain ranges along what ?
Which is a good example of Roman portrait painting? The Four Tetrarchs the Artemidorus mummy a bust of Julius Caesar