777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

A point charge Q is located a short distance from a point charge 3Q, and no other charges are present. If the electrical force on Q is F, what is the electrical
Write (and graph) the equation of the line with a slope of ¼ that goes through the point (1, 3).
Plz help, I promise I will give brainliest
Read the third quatrain of "Sonnet 130.” I love to hear her speak, yet well I know That music hath a far more pleasing sound: I grant I never saw a goddess go—
Here is a centimetre square grid. Draw a shape with an area of 11cm squared.
An ionic bond forms when one or more pairs of electrons are shared between two atoms. TRUE FALSE
Explain how Radical Reconstruction illustrated the continued conflict between contract and compact political theories
Indentifu and analyze the effects of the French and Indian war on the colonists and native Americans. What was the proclamation of 1763
Whose power increased after the fall of the Roman Empire? Islam, Jews, the Catholic Church, or the pagans?
Here are the prices of five new skateboards, in dollars