workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

in order to qualify for the finals in a racing event, a race car must achieve an average speed of 250 km/h on a track with a total length of 1600 m.
ment Summarizing Election Day Which statement summarizes the events on Election Day? O Campaigns stop in the morning before voting starts in the evening. O Vote
Which excerpt from Frankenstein most clearly portrays nature as uncontrollable? As the day was fair, and the wind favorable, we resolved to go by water.. We pas
a horizontal clothesline is tied between 2 poles, 10 meters apart. when a mass of 1 kilograms is tied to the middle of the clothesline, it sags a distance of 1
the primary forms of business organization in the united states are the sole proprietorship, the and the corporation.
Helpppp me please I don’t understand :(
the head of a woman from benin ( 0.0.22) shows the influence of european trade routes, as well as having local spiritual significance.
how did the colony of plymouth and massachusetts bay colony contribute to the origins of american independence and government? what were the contributions to am
The midpoint of overline AB is M(3, 0) If the coordinates of A are (2, 4) what are the coordinates of B?
In Biomedical engineering signals and systems, how is the fourier coefficient and the fourier transform expression written​