rkafiddler rkafiddler
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the city ordered 4 1/2 of gravel and used 1/5 of that amount to repair a park road. what fraction of a ton was used for the road?

Respuesta :

dtaplin50 dtaplin50
  • 04-05-2022

Answer:9/10ths

Step-by-step explanation:

First, convert the 4 and 1/2 tons of gravel to a fraction

You get 9/2

Multiply 9/2 by 1/5 to get your answer

You get 9/10ths of a ton of gravel

Answer Link

Otras preguntas

A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?
3 Compase Nepal with othes SAARC countries in terms / of HDI?​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
state three differences between text data and number data​
If 400 g of chocolate sells for $12, "how much is the cost per kilogram?
factorise 16x²y+8xy all divided by 32xy+16y​
plz help quick Find the area of the circle. Use 3.14 for n. Do not round your answer. Hint: A = hr2 Area = [?] inches 6 inches Enter the number that belongs in
what is the significance of t tubules?​
Adrian hopes that his new training methods have improved his batting average. Before starting his new regimen, he was batting 0.250 in a random sample of 56 at
what is the zeff of carbon ??????plz bata do​