kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following mixture types is characterized by the settling of particles? a. solution b. suspension c. colloid d. hydrate
which plural noun always takes a singular verb? A.electronics B.politics C.ethics D.news
Find a pronoun is the sentence and tell if its reflexive or intensive? "We are new here ourselves," he said as he shook my hand.
what is the difference between heterozygous and homozygous individuals?
sexually transmitted diseases
which of these are a concept of romantics valued? A.imperialism B.idleness C.industrialism D.innocence
what other molecules in a patient’s blood are monitored along with ldl and hdl?
if one base of a trapizoid is 7.2 inches and the other base is 6.4 and the hieght is 3.6 what is it all around
tectonic plates definition
what does cake by the ocean mean