Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

A large group of stars &a dust bound together by gravity
john took at 5 1/2 mile walk to his friends house. He left at 11am. And arrived at his friend's house at 1pm. What was his average speed of walking? If the retu
A DNA strand has the codon AAT. According to the chart, the corresponding messenger RNA codes for which amino acid?
if 2 is subtracted from twice a number, the result is 50. what is the number
Why did france join the triple entente?
Which is a common way that pathogens are spread?
Your state charges 5% sales tax on nonfood items. You're buying a light bulb for $3.00, cereal for $2.50, and an orange for $.50. What will be the grand total o
Distributive property to find the sum of 12 and 36. Please help!!!
If f(x) = x 2 + 1 and g(x) = 3x + 1, find f(2) + g(3
What is 1/2 of 56 as a whole number ??