tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
in what ways is climate controlled by the sun and the water cycle ?
What is a direct combination reaction?
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property