katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

how many moles of CaCl2 are required to prepare 2.00 liters of 0.700 M CaCl2?
Mark each statement if it is an example of Charlemagne’s achievements A) Was crowned pope on Christmas Day, A.D. 800 B) Untied a cast realm under the Christian
What is the answer to 3 (x + 7) =
what steps did Californians take to apply for statehood
I need to know the answer
There is no such thing as __________ conflict.
Which action is an example of the author's use of pathos in "Lifeboat Ethics: The Case Against Helping the Poor"? A. Trying to scare the audience with the lifeb
What type of energy transfer is made possible by a nine-volt battery in a calculator?
Can someone pretty please help me?
What luxury food crop resulted over time in the enslavement of millions of people?