aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which detail from the text best helps support the theme that evil must be pushed back, regardless of your beliefs?
Use the following passage to answer the question. (1) Water is something most of us take for granted. (2) If we need a cold drink or want to take a shower, wa
American Indians who traded with the French during the 1500s wanted to obtain which of the following? furs fish land claims manufactured goods
What is a megalopolis
What is the answer to number 4?
Due to Mendel's law of segregation A)homologous chromosomes pair up and cross over during prophase 1 of meiosis B)alleles belonging to the same gene will n
All the continents were joined together in a supercontinent that wgener's called...
what statement about Congress is accurate
Let f(x)= x^2 + 5. Find formulas for f(f(x)) and f(f(f(x)))
Which word set completes the analogy Temporary: durable A. Useful : helpful B. Frequent : seldom C. Need : require D. Fearful : frightened