andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Linda is training for a half marathon. she ran 3 3/4 miles monday, 3 miles tuesday, and 2 1/2 miles wednesday. how many miles did she run in those three days
Thank you for answering my question
prove sin(3pi-x)=sin x
Read the excerpt from Betty Friedan’s The Feminine Mystique. But the actual unhappiness of the American housewife was suddenly being reported—from The New York
expand 4(2d+5) factorise 15x+18y
Which of the following best describes General Sherman's March to the Sea during the Civil War?
Multiple Choice. The circular base of a traditional tepee has a diameter of about 15 feet. Which of the following is the approximate area of ​​the base of the t
Which of the compounds h2c2o4, ca(oh2, koh, and hi, behave as bases when they are dissolved in water?
Who was a famous "swing" pianist and composer
Uss ward saw what at the entrance of pearl harbor