ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

what is the missing number?
Collaborative conversation: return to the essential question: how should we interact with the world around us? how do you think mcgonigal would answer this ques
_________________ prevent material from moving in or out of the brain's capillaries
Which of the following enzyme activities can be determined by using a dilute olive oil emulsion substrate, whose hydrolyzed product is monitored as a decrease i
Quick algebra 1 question for 10 points! Only answer if you know the answer, quick shout-out to tariqareesha2 and MrBrainly, tysm for the help!
What is the least common multiple of 6x^2+39x-21 and 6x^2+54x+84?
A tutor helps you on schoolwork, but only at the pace your teacher sets. please select the best answer from the choices provided t f
For a given antibiotic, is there a difference in susceptibility between the gram-positive and gram-negative bacteria?
In the expectancy theory, motivation is maximized when supervisors make rewards contingent upon?
Darren wins a coupon for $4 off the lunch special for each of 5 days. He pays $75 for his 5 lunch specials. Write and solve the equation to find the original pr