a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

global warming leads to rise in the water level . Do you agree ? Prove your statement
Blocks with masses of 3.0 kg , 4.0 kg , and 5.0 kg are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 20 N force applied to the 3.
Points A, B, and C are collinear with coordinates A(-2,5), B(1,3), and C (x,-13). What is x?
The fine-structure constant, , plays a special role in the structure of matter; its approximate value is 1/137. What is the de Broglie wavelength of an electron
Are my answers correct?
what does x=, im very stuck on this
Does anyone have a representation of the Pytagorean theorem
a second-grade math teacher is designing a lesson that will address the standard for number and operations. this lesson will focus on the use of standard word a
what is the Author Jolly character in First Prize novel?​
Why are chinampas is the best Aztec invention