cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

The lines represented by the equations y x = 2 and y = x 2 are
One new and creative method companies are using to advertise is: A. stealing people's identities and pretending to be their friend. B. promoting their products
A box of 100 personalized pencils costs $\$30$. How many dollars does it cost to buy 2500 pencils?
What industries were the members of the National Negro Business League you reviewed involved in? A. Insurance, cosmetics, and banking B. B. Ingwrance, cosmetics
What is the maximum amount of good y that can be purchased if x and y are the only two goods available for purchase and px = $10, py = $20, x = 0, and m = 400?
What were some of the early tools to help aid in measurement.
Control rods are used to slow down the reaction in the reactor core when the core becomes too hot. please select the best answer from the choices provided t f
"natural disasters cannot be controlled totally but we can minimize their effects."justify this statement with suitable examples.
a shopkeeper selling an article at discount of 20% looses rs 400 if he allow 10% discount he gains rs 200 find the marked price and the cost price of the articl
If a non-diabetic takes diabetic medicines, what happens?