Chloe83928363 Chloe83928363
  • 03-08-2022
  • Mathematics
contestada

Bags of chips cost $4 each. Write a direct
proportion equation using (b) for bags of
chips and (t) for total cost.

Respuesta :

seokjinnie777
seokjinnie777 seokjinnie777
  • 13-08-2022

Answer:

t = 4b

Step-by-step explanation:

Each bag costs 4 dollars.

hope this helps! <3

Answer Link

Otras preguntas

Sand or gravel that naturally forms near Earth's surface is known as A. pollen. B. aggregate. C. ore. D. bedrock.
How do you write 48% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form?
Sexual reproduction A. helped maintain a slow rate of evolutionary change. B. limited the material in which natural selection can act upon. C. increas
Plants have male and female gametes (sperm and ovaries) and can reproduce sexually.
What does it mean to get a 150% salary raise? Explain in words and then give an example showing a calculation.
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
Which of the following might be an indicator of global warming? A. average increase in the temperatures near Earth's surface B. a decrease in greenhouse gases C
To play with matches is wrong. How does the infinitive function in the sentence? As a subject? As an adjective? As an adverb? As an direct object?
Use mental math to find the unknown number in the equation 12 x b= 480
The Mayans mapped out the phases of both the _____. sun and moon moon and Venus Venus and Mars Mars and sun