SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

the atmosphere's layers 1. The lowest stratum of the atmosphere stratosphere troposphere mesosphere 2. Most of the earth's ozone is located in the stratosphe
When the philadelphia city council decided that rats and skateboarders were a nuisance and had to be?
Solve this system of linear equation. Supérate the x- and y-values with a comma. 2x+4y=-48 4x-9y=57
anyone knows tge answers
hola me puedes cotizar el envio a Laredo Texas, gracias
What is the number of oxygen atoms in molecular oxygen and in ozone.
which of the following was a long-term result of the black death in medieval europe A. muslim armies were able to conquer the weaker european kingdoms B. the po
If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that goes to his heart. Write a story based on th
A 800 J B -800 J C 400 J D -400 J ??
Samuel is looking at the floor plan of his house to determine how much carpet he needs to buy for his basement. Based on the floor plan of his basement, how