JazalynnB277597 JazalynnB277597
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 ibs apples cost $2.99, how much would 3 ibs cost?

Respuesta :

TadenQ232749 TadenQ232749
  • 03-11-2022

We know that 5 lbs of apples cost $2.99

To know how much do 3 lbs of apple cost, you can use cross multiplication

If 5 lbs cost $2.99

Then 3 lbs cost $x

The proportion between the price and the number of apples is the same, you have to calculate it as:

[tex]\begin{gathered} \frac{2.99}{5}=\frac{x}{3} \\ (\frac{2.99}{5})\cdot3=x \\ x=1.794 \end{gathered}[/tex]

3 lbs of apples cost $1.79

Answer Link

Otras preguntas

help me !!How many years will it take for the Honda to be worth more than the Range Rover? Justify your response mathematically.
The inner cell mass cells of the fetus are destined to become:
What issues forced the delegates to the constitutional convention to compromise? select two correct answers
help pls :( i will help you
Which is the most accurate and precise replacement for the underlined word? large useful advanced efficient
Which is the graph of 25x2 + 4y2 = 100?
why would you give an advice to future high school graduates?
what is electric charge?​
Evaluate the following expression: (2,3)-3(1,1). Enter your answer as a vector
Find the distance between the two points in simplest radical form.