ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

A measure of the ability to attract electrons in a chemical bond is _____. electron positivity electronegativity ionization energy ionic
four ways you can change Ohms of resistance in a resistor
John did not know that Jesus was greater than he was. True False
How many grams of potassium nitrate are required to produce 5.00 g of potassium nitrate?
Which phrase is not parallel with the other phrases? A. to discover information B. taking exams C. to improve learning D. to develop skills
Where was oil production at its highest in the 1980s and still remains important to the Russian economy? A. Central Asia B. The Ural Mountains C. Russi
what is the pattern and sequence of 63,58,53,48
Why wasn’t there unanimous support for the proposed US Constitution, which was presented during the Constitutional Convention in Philadelphia? Many delegates ar
Which division of the geologic time scale counts for the longest time span?
round 0.036549 to three significant figures