Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

After the revolution in transportation, factories began to grow in size. a. True b. False
What European power was defeated in Ethiopia in its attempt to control the country?
A certain triangle has a 30 degree angle and a 60 degree angle. Which of the following must be a true statement about the triangle A. The second-longest side i
Does anybody know this one?
What is the area of the trapezoid with height 11 units?
Like many americans, stephanie carries a 100/300/100 liability policy. what is the total dollar value of the property damage stephanie caused?
a flour canister is 25 cm tall and has a diameter of 20 cm. It is filled to 3 cm from top. what volume of flour does it contain?
When a person has excess stomach acid, he or she may ingest some sodium bicarbonate. The rationale for doing this is that the sodium bicarbonate is: a base and
Mike bought an MP3 player for $150. The sales-tax rate was 8 percent. How much sales tax did he pay on the MP3 player?
use a number line to find the product of 4×30