makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Cuts are ________, meaning an injury to the skin and the soft tissue underneath it.
What is x? What is y? Show full work and I’ll give you a lot of points!!
The points on a scatterplot lie close to the line whose equation is y = 21 - 4.7x. The slope of this line is
Why did the Soviet Union pursue the domination of Eastern Europe, including constructing the Berlin Wall?
Please answer #7. What is Charlie’s main problem? A: Woody Sneaks up on Charlie and videotapes him. B: Charlie is too upset to handle the situation. C: Charlie
someone help pls. can someone solve it for me??
At the movie theatre, child admission is 5.20 and adult admission is 9.30 . On Tuesday, twice as many adult tickets as child tickets were sold, for a total sale
Vincent bought 25 pound bag of rice. He cooked 6.25 pounds of the rice. He stored the rest of the rice in 3 3/4 pound portions. What is the maximum number of 3
Why did a precipitate form when tap water was used with the soap?
Which of émile durkheim's types of social solidarity characterized premodern life?