wtrenton02 wtrenton02
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer's market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

Respuesta :

0723151 0723151
  • 03-04-2017
$3.75 because each apple costs 75 cents and if you multiply it by 5 you get 3.75
Answer Link

Otras preguntas

What type of sentence is this
When choosing a topic to write about, it’s important that it is all of the following except: specific something no one’s ever written about before interesting t
I WILL NAME YOU BRAINIEST PLEASE HELP !!!!! 5. Law of Conservation of Momentum states that momentum of the system before the collision is equal to the momentu
Mr.Sappleton Can best be described as
Why did the Crusades negatively impacted Jewish people?
x2 + 12x + 36 = 0 a guys i need to find the discriminat and it says x2 but just pretend it’s a x with a lil 2 up right free kiss for anyone who helps
identify the features of expository essay "toasted English "​
What is the least common multiple of 6 and 9? 3 18 36 54
Analyzing Visuals How does Cranach use composition-the arrangement of elements in the picture-to convey "the True Church" and "the False Church"?
Help please. Will Mark Brainliest!!