beanhead beanhead
  • 04-04-2017
  • Mathematics
contestada

What's this answer plz tell me I have no clue

Whats this answer plz tell me I have no clue class=

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 04-04-2017
average cost per item= total cost / number of items

a=1.071(2*49.96+.5(49.95))/3

a=$30.3093

a=$30.31 (to nearest cent)
Answer Link

Otras preguntas

In a certain grocery store, strawberries cost $4.16 per pound ( 4.16 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
The nation government of the united states is located in which city answer.com
What is 1/4 (5y-3)+1/16 (12y+17
Evaluate the expression (x-2y)^2where x=3and y=2
if the weight of a package is multiplied by 5/8 the result is 15 lbs. find the weight of the package.
In a lottery, a 4 digit number from 0000 to 9999 is randomly selected. Find the probability that the number selected begins with a 3 and ends in a 2 or 0.
Evaluate the expression for a=4 and b=-3. a - b Enter only your final result as your answer.
Which of these facts is used to prove that triangle ptr is similar to triangle qts? (1 point)?
3,400 round to the nearest thousands
The minimum sustained wind speed of a category 1 hurricane is 74 miles per hour. The maximum sustained wind speed is 95 miles per hour. Write an absolute value