hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

what is 3 times 9/100
In times of stress the adrenal glands secrete stress hormones such as
help please The height reached by the rocket depends on the amount of fuel. A. Fuel(height), or F(h) B. Height(fuel), or H(f) C. Height(rocket), or H(
what is 3.00 atm in hmmg
Maccu Pichu, the lost city of the Incas, is located in Peru. Question 1 options: True False
If a cost total needs to be reduced by a 9% discount, what should that total be multiplied by? A. 9/10 B. 91/100 C. 109/100 D. 9/100
Which option accurately describes Chinese culture’s motivation to sail vast oceans during the Age of Discovery?
Why do hydrogen atoms accompany electrons as they are transferred in biological systems?
The coordinates of the vertices of a polygon are (−2,1), (−3,3), (−1,5), (2,4), and (2,1). What is the perimeter of the polygon to the nearest tenth of a unit?
What’s the correct answer