alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

what is 4 kilograms kg in grams g
A model of a dinosaur skeleton was made using a scale of 1 in : 15 in in a museum. If the size of the dinosaur's tail in the model is 8 in, then find the actual
What 3 pieces of data would you expect to see for a developing country
What will happen if squash and gourds are planted too close to one another? - Only gourds will grow. - Only squash will grow. - A mix of squash and gourds will
30% of the people at a concert are female. 1295 of the people at the concert are male. Work out the number of people at the concert who are female.
The website is offering a discount of $7.50 on all Bolga basket orders. Which expression can you use to find the total price of a basket order? 7.56+42 426-7.5
The recipe makes 12 miffins. You need 36.
Although reconstruction led to some positive changes what major goal did it fall to achieve?
A Narrative essay on I wish I had listened to my mother ​
Lauren was boiling milk the milk boil that 363k at what temperature did the milk boil in degrees Celsius​