HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Your friend says 3/10 is equivalent to 10 divided by 3. Is your friend correct? Explain.
what’s The definition of stereotype
whats the answer to a(4a + 3)
What I the symbolism of the line "the sun begins to slowly sink behind the mountains​
What is a system of ideas that explains many related observations and is supported by a large body of evidence acquired through scientific investigation?
evaluate the extent to which some communities in south africa have contributed towards keeping their environment clean​
ANSWER FOR 25 POINTS
What is the determinant of this matrix: [tex]\left[\begin{array}{ccc}0&8\\7&0\end{array}\right][/tex]
For which age group does peer approval often become a stronger motivator than parental approval? infants adolescents young adults middle adults
Codominant traits express themselves (such as a black dog and a white dog having a puppy with black and white spots)? true or false