Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

Two angels re supplementary. The larger angle is 48 degrees more than the 10 times the smaller angle. Find the measure of each angle.
Living things require energy to grow and reproduce and to carry out different cell processes. certain cells can capture energy from the sun through the process
can i have some help on these two problems
Which of the following statements about economic sectors are true? I. A subsistence farmer and a miner both are employed in the primary economic sector. II. A p
Determinism is the thesis that _______. a. no one has free will b. everyone determines their own destiny c. no one is responsible for their actions d. every eve
Read this excerpt from "compulsory voting: an idea whose time has come": it is true that some uninformed people will cast ballots, but it is also likely that ma
Which one of the following choices will not destabilize a proteins
What caused the shift from Hinduism to Buddhism?
What mixture of energy sources is recommended for your body? Why?
Research a recent event in an English newspaper or magazine. Then research that same event in a Spanish newspaper of magazine. (Online resources are fine.) Wri