kelseyhiott
kelseyhiott kelseyhiott
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

Answer and explanation please?? #6

Answer and explanation please 6 class=

Respuesta :

talahboo03 talahboo03
  • 04-05-2017
The answer would be C .
Answer Link
HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
since 3 poles is $120 and 4 poles is $160
you can find the difference between the two to find the price of one pole

160-140 = 20

each pole is $20

you can then do the equation

$120 = 20(3)+ y

3 being the amount of poles and y being the fee added to it.

120 = 60 + y

y = 60

so the final answer would be c = 20n + 60
Answer Link

Otras preguntas

As part of a treatment study, you take pictures of newly enrolled participants but do not write their name on the picture, only their study identifier. is this
One of the most common weaknesses of an experiment involves what
Gold was found in California in 1849. This discovery fired the imaginations of many people, and it greatly affected California’s history. The Gold Rush that fol
1. Organisms that can interbreed and bear fertile offspring are considered to be in the same?
a dramatic scene. Create three to five sentences that paint an image in the reader’s mind.
Calculate the ΔHrxn for the following reaction:CH4 (g) + 2Cl2 (g) --> CH2Cl2 (g) + 2HCl (g)Use the following reaction and given ΔH's:CH4 (g) + Cl2 (g) -->
What is an extraneous solution?
What is the value of |–9 + x| – 32 when x = –5?
The final reflection, in addition to the grammar quiz and discussion, ________ made this week challenging
What are some facts about deep ocean waters?