ashanajoseph09osefgf ashanajoseph09osefgf
  • 03-07-2017
  • Mathematics
contestada

Product A is an 8oz bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16oz. Bottle of cough medication that costs $3.20. Which product has the lower unit price

Respuesta :

budwilkins
budwilkins budwilkins
  • 03-07-2017
Product A is cheaper by unit price ($/oz.)
Answer Link
beccabayne16 beccabayne16
  • 03-07-2017
Product A has the lower price because it sells for 17 cents per ounce, whereas product B sells for 20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

If G = 7 + 7x + 5 and H = 3x - 2, what is the product of G and H? Please help me I’ll give you 5 stars and brainlist
need help with my homework plz
Find the equation of the line. A line that is perpendicular to the graph of 3x +2y =6 and contains the point (6,-3)
What is the domain and range of f(x)=3x-1?
The function h(x) = -5.5x + 30 represents the cost to you as you purchase lunch each day 2. What are the dependent and independent variables? b. What is the dom
HELP I DON'T KNOW HOW TO DO THIS!!!
có người nói rằng chiến tranh là giải pháp giải quyết các mâu thuẫn Theo bạn là đúng hay sai Vì sao
Evaluate: 34−(−4)2 Write the value in standard form.
A class trip cost a total of $414, including a museum ticket and lunch for each student. Three students were sick on the day of the trip and did not attend, so
HELP HELP PLEASE IT DUE TODAY ​