Midnightangel24
Midnightangel24 Midnightangel24
  • 04-07-2017
  • Mathematics
contestada

It costs $35 for admission to Great Adventure plus $5 for each ice cream sandwich you buy. If you brought $92 dollars to the park, how many ice cream sandwiches can you buy?

Respuesta :

davinioza
davinioza davinioza
  • 04-07-2017
with $92 dollars you could buy 18 ice cream sandwiches. 
Answer Link

Otras preguntas

consider the Wetland habitat pictured here imagine a very hot summer with very little rain what would the limiting factor for the populations of all the animals
While a prisoner, wiesel would execute his orders in the camp. Did the guards likely have a complaint about his work?
Tawny is grocery shopping and needs broccoli and cauliflower for a recipe she is making for dinner. Broccoli is $1.05 per pound and cauliflower is $0.76 per pou
which rhetorical element is strongly evident in this excerpt?
Plz help!!!you are purchasing four items and want to calculate the tax. The itemscost $2.50, $8.75, $3.00, and $10.25. The tax rate is 6%. How much is the tax?
What is the answer
Simplify: (25 + 17) – |37 – 13| A. 15 B. 18 C. 20 D. 21
Solve for x: 4x+24/3=12
I need to this ASAP !!! Please help (photo)
Can y’all help me?!!!