jackccccc1937 jackccccc1937
  • 02-08-2017
  • Business
contestada

Question help the muffin house produces and sells a variety of muffins. the selling price per dozen is​ $15, variable costs are​ $9 per​ dozen, and total fixed costs are​ $4,200. how many dozen muffins must the muffin house sell to​ breakeven?

Respuesta :

Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 02-08-2017
Breakeven point in units
Fixed cost÷(selling price-variable cost)

4,200÷(15−9)=700 units
Answer Link

Otras preguntas

A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
What's the term for: unwilling to bend; unyielding
The diameter of a cylinder is 6 feet 6 inches. The height of a cylinder is 12 feet 3 inches. What is the surface area?    (feet squared)What is the volume?
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
round to the nearest hundredth 5.6192
Which expression is equivalent to 27/125
How would you call in other words to scold or punish severely
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2