kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Someone helpppppppp pleaseeeeeee
Triangle ABC is congruent to triangle DFE. Find x 6 12 8 4
Its more than one problem Which statement describe Global Information Systems (GIS)?A.) Measure sound underwater B.) Track the speed of airplanesC.) Collect dat
Identify the sentence with the correct verb A. We have been to the Grand Canyon several times B. We have been to the Grand Canyons several times C. We have
The sum of -7 times a number and 8 times the sum of the number and 1 is the same as the number minus 7
What was the difference beliefs of the federalists and the democratic republican
What happens to air as altitude decreases
Why were nativists hostile to immigrants? A. They resented that labor unions were helping immigrants. B. They were concerned that immigrants were too Am
This has to do with the last question.If x = 3 cm and y = 2 cm, what is the perimeter of the polygon?
who is the owner of microsoft company​