paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

Of the students on your class, 46% are left handed. What fraction of the student are left handed? *
Please help match each economic term to its definition
how does the story end?​
Ano po answer plssss
Based on the diagram, which statement explains how energy is conserved during this chemical reaction? A B PA с Reaction progress A. The potential energy lost du
I'll Give brainliest too! I need help with these.
What is the only character in Le Petit Prince that does not have an actual illustration in the book? Why?
Α = πr2 Find the value of A when pi = 3.142 and r = 5
१७. आफनै गाउँठाउँको घटनालाई आधार बनाई कने एउटा कथा लाभित्तपत्रिकामा प्रदर्शन गर।​
Why do you think Dorothea refused to answer April's questions about when April could come home? Egpyt Game