sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Lauren bought 20 ounces of sliced ham. she used 3/4 of the ham to make sandwiches for her friends and 1/5 of the ham in an omelet. how many ounces of ham were l
Which of the following nutrient cycles has its largest reservoir in the atmosphere? A) Carbon cycle B) Nitrogen cycle C) Potassium cycle D) Phosphorus cycle E)
literary images are enhanced by the use of _______ language.
When 70,000 is written as 7.0 10^{n} what is the value of n ? Can you please explain with some details?
Which sign is the less sign and which one is the greater sign (can someone please tell me I really need help! and I never understand the signs!) is this greater
what is the term for the condition where red blood shrivels?
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
How did professors feelings about black well as a student change over time?
Identify the like terms. 9x, 10y, –9y,  10   A. 9x and 10
On average Exante Express trains are 50km/hr faster than Paral passenger trains. A Paral passenger train requires 60% more time then Exante train to travel 1800