starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

help statisticsno spam​
What is Sun flare ? Investigation about Sun flare from NASA
Please help me find the area of compound shapes?!?!
What is the surface area? 5 m 7 m 4 m 140 m squared 16 m squared 166 m squared 156 m squared
Which of these is something you should do when you revise your report? A. Add details to sections that your reviewer seemed to miss or skip over without underst
10 to the negative fourth power
What happens when the temperature of the air cools.
which best summarizes the central idea in the excerpt? tan believes that language should be thought of as a communication tool. tan believes that some forms of
10(1-7k) + 8( k+9) Explain please
Divergent means: tending to move apart in different directions existing by consent spontaneously derived from or prompted by a natural tendency characteristic o