shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

what does 5 - n represent a- some number less than five b- some number more than five c- five more than some number d- five less than some number
Which type of demand for money causes the demand for money curve to slope downward? question 2 options: 1) speculative demand. 2) precautionary demand?
What is the kb of carbonate given the ka of carbonic acid is 4.7x10-11?
If water was a non polar molecule how would the properties of water be different
In mertons theory who or what is to blame for social deviance? A- the government B- society C- the individual that is deviant
Which explains why government regulation is necessary in a mixed-market economy? Government regulation protects constitutional rights, safety, and fairness. Gov
I need a lot of help
Geographers use maps, satellite images, and photographs to organize the world in a(n) __________ context. A. erosional B. plate tectonic C. spatial D. fluid
Triangle GHK has an area of 117cm2. Write and solve an equation to find the height of the triangle GHK
Which member of the genus Homo made tools using percussion technique? Select one: a. Homo neanderthalensis b. Homo habilis c. Homo erectus d. Homo sapiens