chloeschissler chloeschissler
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95 explain

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 04-09-2017
Find the unit rate for each

$8.31/3 pounds= $2.77 per pound
$12.95/5 pounds= $2.59 per pound

Final answer: The second option is better because you are paying less per pound (2.59<2.77).
Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions