cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

Someone please solve all five of these please you get 30 points and If you are correct I will make brainlienst please
10 x (12+5) is equal to what expression
EMERGENCY HELP IS THIS CORRECT way
As you watch the animations from https://gpm.nasa.gov/education/videos/water-cycle-steaming-air depicting wind and evaporation data over the world, describe wha
In a fruit punch drink, the 3 ingredients are apple juice, orange juice and cranberry juice. If 2/7 of the drink is apple juice and 1/2 is orange juice then wri
what does aussi mean
What is The mass of earth is 5.97 X 10^24 kilogram? Express your answer In scientific notation.
Katie wants to buy a bicycle that costs $200. This is $20 more than twice what she saved last month. How much did she save last month?. Find the number,
Their encounter of the general and joby suggests that
Which portion of the Fourteenth Amendment deals with citizenship? A. first clause B. third clause C. second clause D. forth clause​