Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

Carla Vista Co. had these transactions during the current period. June 12 Issued 83,000 shares of $1 par value common stock for cash of $311,250. July 11 Is
Pneumonia is a virus or a bacteria?
what two numbers have a GCF of 5 and a LCM of 50
Help asap . thank youu
When the United States entered World War II, they first invaded: O A. North Africa B. Japan c. Italy D. France
Im doing a book project. Anybody who has read a book that is highschool level and could answer these questions based off their book would be amazing. Its due in
A sample of SO2 gas occupies 45.6 L at 373 K and 3.45 atm. This sample contains how many moles of oxygen atoms?
Someone please help me with this! Is this a independent or dependent? Explain why.
7 ∙ 15 can be written as _____. 5(7 + 10) 10(7 + 5) 7(10 + 5)
What is the value of x?