kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Help! I don't really understand how to do this, can someone explain?
rish is sorting bolts for her home repair business. She has an 8-pound bag of bolts. If each kitchen her team repairs requires 1 5 pound of bolts, how many ki
The tables for f(x) and g(x) are shown below. x f(x) –5 –11 –2 1 1 13 5 29 x g(x) –5 –7 –2 –1 1
Sam is next in line for an interview. He seems to be nervous and tense, and he is sweating profusely. Which subsystem of his nervous system is responsible for t
The stage of life that begins with the ninth week of pregnancy and lasts until birth is called the ____ stage.
is augustine wrong to argue that humans have a distinct human nature?
round 14.10673598 to hundredth
How did wartime experiences change mexican-american life in california ch 22?
Then they would fight. Spears flying, swords whonking, arrows raining from the windows and doors of the meadhall and the edge of the woods. Horses reared and fe
how does french artist rosa bonheur use realist conventions in plowing in the nivernais:the dressing of the vines?she places the real subject of the concealed i