kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

15. The phonograph was invented by Edison.active voice or passive voice​
If DM = 45, what is the value of r? r+ 3 4r - 28
some help me please
Paul, buys 2 pencils for every 3 notebooks at the flea market. If he bought a total of 48 Pencils, how many notebooks did he buy???? Explain…
Roberto took a standardized test and was told that he was in the 63rd percentile of the distribution. Which of the following statements is true? O Roberto's lo
Is a 9 a irrational or rational number?....
Complete the double number line diagram to show the numbers of rubies and sapphires Rose needs to make 111, 222, 333, and 444 necklaces.
Why would the planners of Georgia expect silk to be a profitable product? The Native Americans had been producing silk for decades. The trustees needed money a
what are the coordinates of the vertex in f(x) = -4(x+3)^2-8
1. 75 is what percent of 150?