nasirajones62
nasirajones62 nasirajones62
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

you can buy 5 cans of green beans at the market basket for 2.40.you can buy 10 of the same green beans at costco for 4.40

Respuesta :

katiluvyhu18
katiluvyhu18 katiluvyhu18
  • 02-11-2017
What’s the question asking?
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-11-2017
Hello There!

5 for 2.40
/5         /5
1 for 0.48
10 for 4.40
/10       /10
1 for 0.44

The second store is the better buy and you would save 4p per can if you bought it from the cheaper store.

Hope This Helps You!
Good Luck :) 

- Hannah ❤
Answer Link

Otras preguntas

pleas help me with my question​
compare 2/6 and 3/4​
Given Fe(OH)3 + Na Br react in a double displacement, what is/are the formulas of the product/s?​
essay on 'Environmental Pollution ' in about 200 ​
solve , (√3+√6) (√6-√3)​
4). Machine “B” can pack 11 boxes per minute. The factory receives an order for more than 1100 boxes. Machine B has already packed 55 boxes. Write and Solve an
Mention and discuss five and financial assistance to study further available for those students who cannot afford​
Question Shannon is designing a snowman for a winter mural. She wants the head of the snowman to have a radius of 5 inches ( 5 in.), and the midsection of the s
Select the correct answer. Which highlighted word is a preposition? She knows all about his past work experience. OAall OB.about OC. his
which among the states of matter has definite shape and volume?why?​