babytay2x babytay2x
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate.

Respuesta :

kidkirocon kidkirocon
  • 02-11-2017
8 ounce jar hasthe best unit rate


Answer Link
MackenzieKennedy000 MackenzieKennedy000
  • 29-01-2020

Answer:

8 ounce jar

Step-by-step explanation:

you set it up as a proportion then divide the fractions do not cross multiply you would get the wrong answer

Answer Link

Otras preguntas

what's another word for over thinking?
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
what is a high structure part of a church which has 5 letters
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
how were north american colonies all similar in the 1700s?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?