loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Just need to make sure I got the right answer
Which is NOT used in the lunge? 1. Quadriceps 2. Triceps 3. Hamstrings
Which TWO sentences have correct usage of pronouns and possessives? •The participants were cutting their hair and they was short. •The car had lost its bumper i
HELPPP PLEASE GONNA GIVE BRAINLIEST!
Can your culture change? How?
six less than three - fifths of x Translate the expression
Please type in the bonus code you received after getting 100% on Unit 2 practice test. Please helppp!!!
What was the motivation for the triangular trade?
How many years difference is there between 1524 CE and 1436 BCE?
Write the equation of the line perpendicular