herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

PLSSSSS HELPPP How did the Compromise of 1850 affect the issues of expansion?It allowed Mexico to hold onto the territory of California, keeping it from becomin
Who did Mao Zedong and the communist party struggle against for survival until the end of World War II?
An internet company randomly selected 50 of its customers and asked them how many hours per week they use the internet. Of those surveyed, 28 use the internet m
The radius of a circle is 1 foot. What is the circle's area? r=1 ft Use 3.14 for ​.
The table shows the number of days and the total number of miles Sydney ran and cycled each week. Each day that she ran, she ran the same number of miles. Each
How to solve right triangles with no sides or angles given.
What is the correct answer NEED IT ASAP PLEASE​
A pilot can travel 468 miles with the wind in the same amount of time as 378 miles against the wind. Find the speed of the wind if the pilot's speed in still ai
Tamara and her children live in a subdivision with a tennis court and swimming pool. Her children are thrilled to be able to use these wonderful amenities. Who
Find the measure of the angles. Write your answer as ONLY a numberFind the angles for Angle A, Angle B, Angle C, Angle D, Angle EThank you! Will Mark brainlist.