23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

How did different group of Americans help america win world war 1?
The Islamic fundamentalist movement of the 1980s was based on which principle? Question 9 options: Sharia All of the above Terrorism Jihadism
Why did the Germans sink the British passenger liner lusitania?
please help me??!!!!
2 hectoliters = ____ centiliters
The word crash is an example of A ) metaphor B ) simile C ) personification D ) onomatopoeia
the currency in the united arab emirates in the dirham. to exchange rate is approximately $1 to 3.7 dirhams. at this rate how many dirhams would you get if you
4 out of 12 family rides are for young riders under the age of 5. What fraction has the same value as 4/12? 1/2 1/3 1/4 1/5 1/6
In which area did Romantic poet William Wordsworth find lifelong inspiration for his work? A. France's Enligtenment philosophy B. Germany's technology re
How does an author “draw the reader in” and keep him or her interested in the story?