jennyx3372 jennyx3372
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $3.58 or 25 oz for $4.25?

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 02-01-2018
Unit prices 3.58/15 and 4.25/25 dollars per ounce.
That is, 0.2387 and 0.17 dollars per ounce, the second one being the least expensive.
Answer Link
lisboa lisboa
  • 30-05-2019

Answer:

25 oz for $4.25 is less expensive

Step-by-step explanation:

15 oz for $3.58 or 25 oz for $4.25

To find the cost of 1 oz  we divide the cost by the number of ounce

15 oz for $3.58

[tex]\frac{3.58}{15}[/tex] = 0.23867 is the cost of 1 oz

25 oz for $4.25

[tex]\frac{4.25}{25}[/tex] = 0.17 is the cost of 1 oz

the cost of second one is less expensive

So 25 oz for $4.25 is less expensive

Answer Link

Otras preguntas

The seeds of plants contain a. ovules. b. embryos. c. sepals. d. both a. and b. .
In dust tracks on a road two white men visit hurston���s school. true false
someone put $15,000 in the bank 3% of 1500 thousand dollars in one year
Simplify the expression. 11c + 3(-5c + 4d) a.-18c + 12d b.-4c + 4d c.-4c + 12d d.6c + 4d + 3
why did people start supporting their kings in the 100 years war
What are valence electrons?
which of the following is a nonrenewable energy source? a. wind energy b. fossil energy c. solar energy d. none of these
Line cd contains points a(4,-7)and b(4,8). The slope of the line cd is
The volume of 100 drops of a liquid is 1 fluid ounce. What is the volume of 10 drops?
2. The table shows a quadratic variation. a. Determine the constant of variation b. Write an equation for the quadratic variation. x y