winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

[tex] \sqrt{17.3} [/tex]Find the answer to /17.3 giving your answer correctto 1 decimal place.​
3. A city is selling tickets for Family Night at the ballpark. Tickets cost $5 each. On Monday, 517 tickets were sold. On Tuesday, 413 tickets were sold. How mu
The Second Industrial Revolution of the United States resulted in the rapid growth of
How much should be added to the sum of 25 1/6 and 7 2/5 to get 60?
solve for x, will give brainliest !!
(1×1)-tan×(-tan) evaluate it by Determinants
Which one of the following is not a metal catalyst for the hydrogenation of an alkene?a. Pdb. Ptc. Nad. Ni
When you give the authors or editors' names in a works cited citation, which of the following things do you need to include? A. Tides, such as Dr., Mr., and Sir
Please help!!! 15 pts The black graph is the graph of y=f(x). Choose the equation for the red graph
A roller coaster travels around a vertical 8-m radius loop. Determine the speed at the top of the loop if the normal force exerted by the seats on the passenger