daunghi777
daunghi777 daunghi777
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

1. The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Find the cost of each vegetable.

Respuesta :

anchitthawi
anchitthawi anchitthawi
  • 04-01-2018
squash = s
zucchini = z

5s+2z = 1.32 ---(1)
3s+z = 0.75 ----(2)

2*(2); 6s+2z = 1.50 ---(3)
(3)-(1); s = 1.50-1.32= 0.18
then 3s + z = 0.75
3(0.18) + z = 0.75
0.54 + z = 0.75
so z = 0.75 - 0.54 = 0.21

so that the cost of squash is $0.18 and the cpst of zucchini is $0.21
Answer Link

Otras preguntas

if y=-4 when x=10 find y when x=5
Evans uncle gave his money for his birthday. He puts half of the money in his savings account,spend 1/5 of the money on bubble gum to share with his friends,and
can you use transpire in a sentence?
What kind of consumers do omnivores eat?
What are two numbers that add up to 70 without regrouping?
What is the reason for cleaning dishes, utensils, and food preparation surfaces?
a region in which there is a high probability of finding an electron is called a field
a region in which there is a high probability of finding an electron is called a field
by what methods did paleolithic people get food?
Geologists have divided Earth's history into time units, which are largely based on?