Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me answer fast
The cutoff frequency for a certain element is 1.22 x 1015 Hz. What is its work function in eV? Hint: 1 eV 1.60 x 10-19 J =[?] eV someone please teach me how to
If g(x) = 2^x were shifted 7 units to the right and 3 units down, what would be the new equation?
3. At which ONE of the following temperatures do bacteria grow best? O 4°C O 37°C O -18°C O 70°C
What is 2 1/2 x 1 3/4 x 3/4
2. The smallest number from the given numbers 6895, 4875 and 5689 will have its smallest digits at place. (A) ​
Read this excerpt from Wheels of Change by Sue Macy. That said, it's hard to grasp the full extent of the bicycle's impact on Americans in the late 19th century
which statement is correct?
If AABC = ADEF, which congruences are true by CPCTC? Check all that apply.
Find the nth term of this number sequence 1, 7, 13, 19, ...